CV bez doświadczenia 

czyli wyróżnij się z tłumu!

Napisanie CV może być wyzwaniem, bo na kilku stronach A4 musisz streścić swoje doświadczenie w sposób, który zachęci rekrutera do kontaktu z Tobą. A co w przypadku jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową? Tutaj problemy mogą być zupełnie inne, bo nie zawsze mamy co napisać. Ale nic w tym złego! Nie długość Twojego CV zachęca rekrutera do kontaktu z Tobą, a jego jakość. Z branżą rekrutacyjną jestem związana już kilka lat, więc zdecydowałam się zebrać kilka istotnych wskazówek dla studentów/absolwentów piszących swoje CV.

Zacznijmy od podstawowych rzeczy, czyli co powinno zawierać CV? Z punktu widzenia rekrutera najważniejszych jest kilka aspektów:

 1. Twoje dane kontaktowe – są kluczowe, żebyśmy mogli skontaktować się z Tobą i zaprosić na rozmowę. Sprawa niby oczywista, ale zdarzało mi się otrzymać CV bez numeru telefonu lub adresu e-mail. Fajnie jak umieścisz informację czy chcesz się relokować czy nie – pozwala nam to rozpatrywać Twoją kandydaturę pod kątem różnych ciekawych stanowisk poza Twoim miejscem zamieszkania.
 2. Wykształcenie – chcemy wiedzieć co studiujesz!
 3. Doświadczenie – jeżeli już jakieś masz (nawet wolontariat czy odbyty staż), to podziel się z nami takimi informacjami! Chętnie dowiemy się czego już się nauczyłeś i co Cię interesuje!
 4. Informacje dodatkowe – znajomość języków, dodatkowe aktywności czy odbyte kursy. Wszystko co robisz ma dla nas znaczenie, bo pokazuje kim jesteś i w jakim kierunku chcesz się rozwijać 🙂
 5. Klauzula o ochronie danych osobowych – bez tego nie możemy procesować Twojej aplikacji 😦

Strona graficzna CV

No dobrze, wiemy już co powinno zawierać Twoje CV. Pora przejść do innych kluczowych aspektów tworzenia CV osoby bez doświadczenia. Rekruterzy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze nie miałeś okazji zdobyć super dużego doświadczenia w kilku miejscach pracy, ale na pewno zwrócą uwagę na estetykę Twojego CV i pracę jaką włożyłeś w jego przygotowanie. Nie oznacza to, że nad swoim CV musisz spędzić wiele nocy w celu stworzenia niezwykłych grafik lub CV w formie vcard (chyba, że jesteś grafikiem lub młodym UI/UX Designerem), ale na pewno Twoje CV musi być przejrzyste i adekwatne do stanowiska na jakie aplikujesz. Rzecz oczywista: zupełnie inaczej będzie wyglądało CV młodego rekina biznesu z branży finansowej niż CV stażysty w dziale marketingu.

Na co zatem zwracamy uwagę?

 • odpowiedni układ CV – czytelny, przejrzysty i ustrukturyzowany
 • czcionka – profesjonalna: Times New Roman, Arial czy Calibra na pewno dadzą radę, ale Comic Sans zdecydowanie odpada!. Bardzo ważne informacje możesz również pogrubić (ale bez przesady).
 • kolory – Twoje CV nie musi być biało-czarne (ale może). Jednak kolory, które wybierasz powinny być odpowiednie do stanowiska (żółty kolor do kancelarii prawniczej raczej nie zda egzaminu). Bezpieczne kolory to granat, bordowy i szary.

I co z tym zdjęciem? Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest ono niezbędne w CV? Osobiście nie przywiązuję do tego wagi. Jeżeli nie ma zdjęcia w CV, to w żadnym momencie nie stanowi to dla mnie przeszkody w skontaktowaniu takiej osoby. Jeżeli jednak zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia, to musi ono być PROFESJONALNE (i w miarę aktualne). Absolutnie nie wstawiajcie zdjęć z plaży, imprezy czy nie wycinajcie swojej twarzy z rodzinnego zdjęcia (tak, to się niestety zdarza…).

Jaką strukturę powinno mieć CV? 

Bardzo często znajomi (i to Ci już z doświadczeniem) zadają pytanie odnośnie kolejności informacji jakie pojawiają się w CV. Stara szkoła mówi, że pierwsze powinno być wykształcenie, a dopiero potem doświadczenie. Błąd! Dużo ważniejsza dla pracodawcy jest praktyka niż teoria, więc rozpocznij pisanie swojego CV od doświadczenia, żeby pokazać co możesz zaoferować. Dalej umieszczasz informacje o swoim wykształceniu czy odbytach kursach.

Przez ostatnie kilka lat obserwujemy trend umieszczania krótkiego opisu kandydata na samej górze, którego celem jest przybliżenie profilu zawodowego. I przyznam zupełnie szczerze, że bardzo rzadko zdarza mi się go czytać. Właściwie zwracam tylko uwagę na pogrubione słowa klucze, które interesują mnie pod kątem konkretnego stanowiska. W moim osobistym odczuciu te kilka zdań nie przeszkadza, ale muszą być zwięzłe i konkretne. Informacja, że „jesteś młody i ambitny” jest dość powszechna 😉

Co napisać jeżeli pracowałeś dorywczo w gastronomii, a ubiegasz się o staż w dziale HR dużej korporacji? 

Na początek zastanów się jakie cechy i kompetencje są istotne w dziale HR i pomyśl czy rzeczywiście masz oczekiwane przez pracodawcę umiejętności. Przypomnij sobie czy w czasie studiów miałeś okazję uczestniczyć w projekcie lub wolontarcie, gdzie rzeczywiście mogłeś je wykorzystać? Być może byłeś częścią koła naukowego lub organizacji studenckiej, w których mogłeś się wykazać konkretnymi cechami? Proponuję, żebyś spisał wszystkie takie doświadczenia (choćby były mało istotne na pierwszy rzut oka) w punktach i na koniec zdecydował, które warto przedstawić przyszłemu pracodawcy. Wszystko co wydaje Ci się być ważne z punktu widzenia konkretnego stanowiska powinno znaleźć się na górze Twojego CV.

No a co zrobić z tą gastronomią? Nie pomijaj! Ale opisz w sposób, który pokaże pracodawcy jakie umiejętności tam zdobyłeś: kreatywność w rozwiązywaniu problemów, jakościowa obsługa klienta czy dobra organizacja pracy, to tylko niektóre przykłady kompetencji nabytych w pracach dorywczych. Uwaga: musisz mieć przykład na każdy taki punkt, bo pracodawca na pewno Cię o to zapyta!

Co jeszcze powinno znaleźć się w CV? 

Na pewno musisz dać znać rekruterom w jakim stopniu posługujesz się językiem obcym. I nie kłam – sprawdzimy! Bardzo ważne są też programy jakie znasz czy inne umiejętności techniczne, którymi możesz się pochwalić. To jest zawsze w cenie!

Bardzo często umieszczamy informację o hobby, chociaż nie jest to koniecznie. Ale jeżeli zdecydujesz się poinformować pracodawcę co robisz w wolnym czasie, to postaraj się nie pisać tego co każdy: książki, podróże i gotowanie. Oczywiście możesz czytać książki w wolnym czasie, ale na pewno masz jakiś ulubiony rodzaj książek: literatura faktu, książki detektywistyczne, a może książki Masłowskiej? Takie podejście do sprawy pokaże nam Twoje zainteresowania 🙂

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • brak błędów ortograficznych czy interpunkcyjnych
 • tytuł pliku: plik o treści „moje CV” raczej nie jest adekwatny
 • wymagany format pliku: niektóre programy używane przez działy HR nie przyjmują konkretnego formatu pliku (rzadkość, ale się zdarza)
 • umieszczenie klauzuli o ochronie danych osobowych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922). 

Pamiętajcie, że w sieci istnieje sporo kreatorów CV, z których możecie skorzystać. No może oprócz dość popularnego Europass: mało przejrzysty, tworzy poczucie chaosu a rekruterowi ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje.

Jeżeli jeszcze macie jakieś pytania, to piszcie śmiało! Co poniedziałek na blogu będą pojawiały się wskazówki dla poszukujących pracy i praktyczne informacje od rekrutera.

Jeden komentarz na temat “CV bez doświadczenia ”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s